ZALOŽENÍ WEHRMACHTU

21. června 2006 v 22:36

Vznik a vývoj Wehrmachtu

Na troskách císařské armády vznikla ozbrojená složka - zárodek Reichswehru o počtu asi 300 000 mužů. Během let 1920-21 už musela Výmarská republika dodržovat ustanovení Versaillské smlouvy a redukovala stavy na 100 000 mužů. Reichswehr (jak se tato složka nově jmenovala) v této době velice často zasahoval při nepokojích a potlačoval separatistická hnutí v Bavorsku a Sasku. Přesto byl přísně apolitický a poslouchal pouze svého velitele von Seckta. Celkem to bylo asi 7 divizí pěchoty a 3 kavalerie.
Armáda byla zbavena veškeré těžké techniky, a to včetně dělostřelectva. Z těchto 100 000 mužů vznikl později neuvěřitelně kvalitní kádr Wehrmachtu. Většina z těchto vojáků to dotáhla až na vyské posty (pokud ovšem válečné běsnění přežila). V lednu 1921 byl např. Heinz Guderian pouze velitel roty. V roce 1944 byl kromě funkce generálního inspektora tankových vojsk pověřen řízením záležitostí náčelníka generálního štábu pozemní armády a podobný osud měla většina z oněch 100 000 mužů.
Zhruba od roku 1927 už Německo bez skrupulí porušovalo jeden článek Versaillské za druhým a na začátku roku 1935 disponoval Reichswehr cca 280 000 muži v aktivní službě. 16.března 1935 Blomberg předložil vládě dekret o Wehrmachtu a nastal přerod Reichswehru na Wehrmacht. (Na základě paragrafu 3 tohoto zákona "nejvyšším velitelem Wehrmachtu je führer a říšský kancléř. Pod nejvyšší autoritou führera velí Wehrmachtu ministr války, který je jeho vrchním velitelem").
Vzniklo OKW, OKH, OKL a OKM.
OKW
(Oberkommando der Wehrmacht) - vrchní velení Wehrmachtu, které se skládá ze tří složek:
· OKH (Oberkommando des Heeres) vrchní velení pozemní armády
· OKL (Oberkommando der Luftwaffe) vrchní velení leteckých sil
· OKM (Oberkommando der Kriegsmarine) vrchní velení válečného námořnictva

Toto členění, na první pohled bezproblémové ovšem v zběsilém boji o moc a rivalitě jednotlivých složek, nebylo dodržováno a mnohokrát se stávalo, že OKW nevědělo co dělá OKH a naopak. Pro některé složky bylo například překvapení i provedení invaze do Norska.
Každý voják Reichswehru respektive později Wehrmachtu mohl zastávat (a byl na to řádně cvičen) funkce o jeden až dva stupně vyšší. Byl kladen důraz na samostatnost, iniciativu a rozhodnost. Vlivem tohoto měl Wehrmacht velice kvalitní poddůstojnictvo - nejdůležitější to

článek každé armády.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama